21 Haziran 2018, Perşembe

Yüzyılın depremi! Ölü sayısı artıyor, tsunamiden kaçıyorlar

Meksika'nın Pasifik Okyanusu açıklarında gerçekleşen sarsıntı altı ülkede birden hissedildi, deprem sırasında gökyüzünde görülen ışık fotoğraflandı. Sarsıntının merkez üssüne 1000 kilometreden fazla mesafede bulunan Meksika'nın başkenti Mexico City'deki binalar, bir dakikayı aşkın süre şiddetli şekilde sallandı. Depremde can kaybı sürekli artıyor, Meksika'nın güneyindeki eyaletler ve Guatemala'da az 35 kişi yaşamını yitirdi.

8 Eylül 2017 Cuma 19:49
Yüzyılın depremi! Ölü sayısı artıyor, tsunamiden kaçıyorlar
Meksika'nın güneyindeki Theantepec Körfezi açıklarında 8.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntının büyüklüğünün 8.2 olduğunu söyleyen Meksika lideri Enrique Pena Nieto, son yüzyılda Meksika tarihindeki en güçlü depremi yaşadıklarını açıkladı. Meksika'da deprem sırasında gökyüzünde mavi bir ışık belirdi ve görüntü şok etkisi yarattı.

Pasifik Okyanusu'ndaki sarsıntı, 1050 kilometre uzaklıktaki başkent Mexico City'de büyük paniğe yol açtı. Reuters ve Associated Press (AP) haber ajansları, binaların bir dakikadan fazla şiddetli şekilde sallandığı kentte insanların koşarak dışarı çıktığını bildiriyor. Pijamalarıyla sokağa fırlayan insanların fotoğraflarını, uluslararıs ajanslar geçti. Sosyal medyada ise, Mexico City'de bir evin içinde devrilmiş mobilyaların fotoğrafı paylaşıldı. Deprem, dünyanın en büyük kentlerinden biri olan Mexico City'deki uluslararası havalimanının camlarını kırdı ve zemini yerinden oynattı.

Depremdeki can kaybı sürekil artıyor. Meksika'nın güneyindeki Chiapas, Tabasco ve  Oaxaca eyaletlerinde 34 insan öldü. Sarsıntının hissedildiği Guatemala'da da bir can kaybı var.

AP'ye konuşan Chiapas sakinlerinden Rodrigo Soberanes, "Ev sakız gibi hareket etti, elektrikler ve internet anında gitti" sözleriyle sarsıntı anını anlattı.

Oaxaca kentinde bir otel yıkıldı, yetkililer bina büyük bir gürültüyle çökerken içerideki bazı insanların kaçmayı başardığını aktarıyor. Kurtarma ekipleri, enkaz altında kalan olup olmadığını araştırıyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »