Zafer Çağlayan: Ülkemiz hala tek haneli işsizlik rakamlarına sahip

Zafer Çağlayan, ''2. Sahra Altı Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı''nda, TÜİK tarafından açıklanan son işsizlik rakamlarını değerlendirdi.

15 Kasım 2013 Cuma 19:34
Zafer Çağlayan: Ülkemiz hala tek haneli işsizlik rakamlarına sahip
İşsizlik oranının ağustos ayında yüzde 9,8 olduğunu, istihdam edilenlerinin sayısının da 593 bin kişi arttığını hatırlatan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Şükürler olsun, ülkemiz hala tek haneli işsizlik rakamlarına sahip'' diye konuştu. 

Son rakamların gerek Avrupa gerekse Avro Bölgesi ortalamasının çok altında olduğuna işaret eden Çağlayan, bunun Türk ekonomisinin dinazmininin önemli bir göstergesi olduğunu dile getirdi. 

''İstihdam İçin Teşvik Sistemi Önemli''


İşsizlik rakamlarını yüzde 5-6 seviyelerine indirmeyi hedeflediklerine işaret eden Çağlayan, yeni teşvik sisteminin istihdam yaratma konusunda önemine dikkati çekti. 

Yeni teşvik sisteminin en önemli amaçlarından birinin istihdam sorununu halletmek olduğunu anlatan Çağlayan, Türkiye'nin aynı zamanda cari açık konusunu halletmek zorunda olan bir ülke konumunda bulunduğunu söyledi.

Teşvik sisteminin Türkiye'nin ithal ettiği bazı ürünlerin yurt içinde üretilmesi amacını da taşıdığını ifade eden Çağlayan, bu anlamda teşvik kapsamındaki stratejik yatırımların tarihi bir önemi olduğunu kaydetti. 

Stratejik yatırımlarla ilgili şu ana kadar 12,5 milyar liralık yatırımın belgeye bağlandığını belirten Çağlayan, bu yatırımların her birinin Türkiye'nin dışa bağımlı olduğu ürünlerin yurt içinde üretilmesini sağlayacağını dile getirdi. Çağlayan, ''İnşallah stratejik yatırımlar cari açığımızı önemli oranda azaltacak'' değerlendirmesinde bulundu. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »