21 Şubat 2019, Perşembe

Zaferler üst üste! Ele geçirilen kritik noktada çatışma

Zeytin Dalı harekâtının üçüncü gününde Türk Silahlı Kuvvetleri doğudaki Azez'den Afrin'e operasyon başlattı, ilk zafer saatler içinde Burseya Dağı'nın alınmasıyla geldi. Burseya Dağı'nda şu anda çatışma var. Batı cephesinde ise Reyhanlı'nın karşısındaki Şeyh Hadid'e bakan en büyük tepe ele geçirildi.

22 Ocak 2018 Pazartesi 18:18
Zaferler üst üste! Ele geçirilen kritik noktada çatışma
18.52: Darmık Dağı'nın Suriye'nin Afrin'de kalan bölümünden Kilis’e 3 günde 10 roket atıldı. Roketlerin atıldığı bölge, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu tarafından ateş altına alındı.

18.39: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar yaptığı açıklamada, "Karşımızda sadece PKK/YPG yok DEAŞ da var. Amaç, hem bölge hem ülke için istikrarın sağlanması. Terörist kalmayıncaya kadar operasyon sürecek. Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılıyız. Bizim istilai bir tutumumuz yok" dedi.

18.00: YPG'li teröristlerden alınan Burseya Dağı'nda akşam saatlerinde çatışma çıktı.

17.40: Süleyman Şah Tugayı, Şeyh Hadid'e bakan en büyük tepeyi ele geçirdiğini açıkladı.

17.00 : Gülbaba bölgesindeki Dırmık dağı eteklerinde çatışmalar yoğunlaştı. Bölgedeki Bali ve Üçevler köyleri çevresinde yoğunlaşan çatışmanın sesleri, Kilis'in sınır köylerinde de duyuluyor.

16.50 : Zeytin Dalı harekâtında YPG'li teröristlerden geri alınan köylerin sayısı 13'e yükseldi.

16.40 : Afrin'e, doğusundaki Azez'den operasyon başlatan TSK ve ÖSO Burseya Dağı'nı ele geçirdi.

16.10 : CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, görüşme sonrası "Şu ana kadar herhangi bir asker kaybımız yoktur ancak Kilis'te konuşlu askerlerimize taciz saldırıları olmuş ve bir askerimiz hafif  şekilde yaralanmıştır" dedi.

16.05 : ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İngiltere’nin başkenti Londra’ya düzenlediği ziyarette Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin'de yürüttüğü "Zeytin Dalı Harekatı” ile ilgili açıklamalarda bulundu:  "Türkiye’nin, vatandaşlarını terörist unsurlardan korumaya yönelik meşru haklarını tanıyor ve takdir ediyoruz.”  Tillerson, ABD'nin her iki taraftan da sivil kayıpları en aza indirmesini istediğini ve Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini gidermek için birlikte neler yapılabileceğini görmeyi hedeflediklerini ifade etti.

16.00 : Dışişleri kaynakları, "Rusya ile genel anlayış birliği var. Rusya ile al-ver durumu yok" dedi. Kaynaklar, terör örgütlerine yönelik harekatın Afrin ile sınırlı kalacağına dair Rusya'ya taahhüt verildiği iddiasını da yalanladı.

15.35 : Burseya Dağı’na düzenlenen operasyonda 10 PKK’lının yakalandığı bildiriliyor.

15.20 : Anadolu Ajansı, Azez'den Afrin'e doğru operasyon başlatan Türk özel kuvvetler askerlerinin fotoğraflarını geçti.

15.15 : Rusya'yı ihanetle suçlayan YPG'li teröristler, birlikte çalıştıkları ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyondan yardım istedi.

15.00 : Anadolu Ajansı, terör örgütü PYD/PKK'nın, Afrin’deki DEAŞ’lı esirleri TSK ve ÖSO’ya karşı savaşmaları şartıyla serbest bıraktığını duyurdu.

14.50 : Zeytin Dalı harekâtında YPG'li teröristlerden kurtarılan köylerde örgütün paçavraları yere indirildi.

14.45 : Türk özel kuvvetler askerleri ve ÖSO güçleri, Afrin'in kuzeyindeki Burseya Dağı'na operasyon başlattı. Azez'in karşısında yer alan Birsaya, stratejik bir konumda.

14.40 : İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Zeytin Dalı harekâtını "Türkiye sınırlarını güvende tutmayı istemek konusunda haklı" sözleriyle değerlendirdi.  İngiltere Başbakanlığı da, "Türkiye’nin kendi sınırlarının güvenliği konusundaki meşru çıkarını tanıyoruz" ifadesini kullandı.

14.35 : PKK’nın öncülüğünü yaptığı SDG, “Afrin’e nasıl yardım gönderebileceğimizi araştırıyoruz” açıklamasında bulundu.

14.20 :  Terör örgütü YPG'nin sözcüsü, "Rusya’nın pozisyonu Afrin hava sahasını Türk savaş uçaklarına açtı" dedi. Örgütten gün içinde yapılan bir başka açıklamada Rusya ihanetle suçlanmıştı.

14.00 :  TSK, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin bölgesinin doğusundaki Azez'den operasyon başlattı.

13.50 : Hatay Hassa'daki tanklarla birlikte Türk askeri ve ÖSO kuvvetleri, televizyonların canlı yayınında Suriye sınırını geçti.

13.40 : Hatay'da Suriye sınırındaki Kalatepe Mahallesi'nde AFAD tarafından kurulan çadırlara YPG'li teröristlerin attığı iki roket düştü. Kırıkhan'a bağlı mahalledeki patlama sonucunda bir TEDAŞ çalışanı hayatını kaybetti, üç Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesi yaralandı. Reyhanlı'ya dün düşen roketlerle yaşamını yitiren Suriyelinin cenazesi ise, defnedilmek üzere İdlib'e gönderildi.

12.50 : Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’deki eylemlerinin ya durumu anlamamaktan, ya da durumu provoke etmek amacından kaynaklandığını söyledi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da Türkiye ve Suriye’yle temas hâlinde olduklarını belirtti.

12.25 : İstanbul'da yaşayan bir grup Doğu Türkistanlı, gönüllü askerlik müracaatında bulundu. Ellerinde Doğu Türkistan ve Türk bayrakları ile mehter marşları çalan grup, 'Her şey vatan için' ve 'Vatan sana canım feda' sloganları attı. Grup askerlik şubesine giderek dilekçe verdi.

12.25 : Anadolu Ajansı: Zeytin Dalı harekâtında MİT, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne destek sağlıyor. MİT, Afrin merkezindeki elemanlarının çektiği ve uydudan alınan görüntüleri analiz ediyor. Terör hedeflerini belirleyen MİT, listeyi sahadaki TSK birliklerine iletiyor. Ayrıca MİT ajanları terör örgütünün haberleşme ağını da dinliyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »