Zaman gazetesi eski yazarları için karar çıktı

FETÖ/PDY'nin yayın organı olduğu gerekçesiyle kayyuma devredildikten sonra kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarları Mümtaz'er Türköne ve Ali Bulaç'ın da aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 11 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı

6 Temmuz 2018 Cuma 20:38
Zaman gazetesi eski yazarları için karar çıktı
"Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 10 yıl altışar  ay hapis cezasına çarptırılan Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal'a, iyi hal  indirimi uygulanmadı, 5 sanığın tüm suçlardan beraatine hükmedildi. 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada karar  açıklandı.

Tutuklu sanık Ahmet Turan Alkan ile tutuksuz sanıklar Şahin Alpay ve  Ali Bulaç'ın, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 10 yıl altışar ay hapisle  cezalandırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, sanıkların yargılama sürecindeki  davranışları ve pişmanlık hali içinde olmalarını da göz önüne alarak indirim  uyguladığı cezayı 8 yıl dokuzar aya düşürdü.

Türköne ve Ünal'ın cezasında indirime gidilmedi

  Heyet, tutuklu sanıklar Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal'ı ise  "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 10 yıl altışar ay hapisle  cezalandırırken, bu sanıkların cezasında, yargılama sürecindeki davranışları ve  pişmanlık hali içinde olmamalarını göz önünde tutarak herhangi bir indirim  uygulamadı.

Tutuklu sanıklardan İbrahim Karayeğen'in de aynı suçtan, iyi hal  indirimi uygulanmadan 9 yıl hapisle cezalandırılmasını kararlaştıran heyet,  sanıklar Şahin Alpay, Mümtazer Türköne, Ali Bulaç, Ahmet Turan Alkan, İbrahim  Karayeğen ve Mustafa Ünal hakkında ayrıca, "anayasal düzen, TBMM ve hükümeti  ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından ise suçların kanuni unsurları oluşmadığı  gerekçesiyle beraate yönelik hüküm kurdu.

  5 sanığa tüm suçlardan beraat

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar İhsan Duran Dağı, Lalezar  Sarıibrahimoğlu, Mehmet Özdemir, Nuriye Ural ve Orhan Kemal Cengiz'in ise  "anayasal düzen, TBMM ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "silahlı terör  örgütü üyeliği" suçlarının tümünden, suçların kanuni unsurları oluşmadığı  gerekçesiyle beraatlerini kararlaştırdı.

Beraat eden 5 sanığın, gözaltında ve tutuklulukta geçirdikleri süreler  nedeniyle maddi-manevi tazminat davası açma hakları bulunduğunu hatırlatan heyet,  bu sanıklarla ilgili daha önce verilen adli kontrol tedbiri kararlarının da  kaldırılmasına hükmetti.

Tahliyede Alpay ve Bulaç kriteri

Heyet, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan ceza alan tutuklu  sanıklar Ahmet Turan Alkan ve İbrahim Karayeğen'in, verilen cezanın süresi, hüküm  verilmesi, tutuklu kaldıkları süre, yaş ve sağlık durumları ile aynı miktarda  ceza hükmedilen sanıklar Ali Bulaç ve Şahin Alpay'ın, bu mahkeme ve Anayasa  Mahkemesi kararıyla tahliye edilmiş olmaları gerekçeleriyle oy birliğiyle  tahliyesine de karar verdi.

Tahliye edilen bu sanıklar hakkında, "yurt dışına çıkış yasağı"ndan  oluşan adli kontrol tedbiri uygulanması da kararlaştırıldı.

"Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 10 yıl altışar ay hapis cezası  verilen tutuklu sanıklar Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal'ın da ceza miktarı,  mahkumiyete konu suçun tutuklama sebebi sayılan suçlardan olması, kaçma  ihtimalinin bulunması ve tutuklama şartlarının devam etmesi gerekçeleriyle bu  hallerinin devamını kararlaştıran heyet, aynı suçtan 8 yıl dokuzar ay hapis  cezası öngördüğü Şahin Alpay ile Ali Bulaç ile ilgili tahliye olduktan sonra  konulan "yurt dışına çıkış yasağı"ndan oluşan adli kontrol tedbirinin devamına,  "haftada bir gün imza verme" zorunluluğundan oluşan tedbirin ise kaldırılmasına  hükmetti.

Üye hakimin kararlara muhalefeti
Mahkeme heyetince sanıklar Ali Bulaç, Şahin Alpay, Mümtazer Türköne,  Ahmet Turan Alkan ve Mustafa Ünal hakkında verilen kararlara, üye hakim Abdullah  Ok tarafından, "bu sanıklara 'anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs' suçu  kapsamında ceza verilmesi gerektiği ve 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan  cezalandırılması yönündeki karara muhalif kaldığı" nedeniyle muhalefet şerhi  konuldu.

Hakim Abdullah Ok, muhalefet yazısında, "Sanıkların klasik anlamda  FETÖ mensubu olmadıkları kanaatindeyim. Ancak sanıklar FETÖ mensubu olmamakla  birlikte FETÖ tarafından uygulamaya konulan 15 Temmuz darbe girişiminin hazırlık  aşamalarına yazılarıyla destek vermişlerdir. Kaldı ki örgüt üyesi olma şartı,  darbenin asıl failleri içindir ve kastedilen örgüt, darbe oluşumudur. Darbeye  yardım eden ya da müşterek fail olarak katılan kişiler için örgüt üyesi olma  şartı yoktur"  ifadelerini kullandı.

Hakim Ok ayrıca, Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal'ın da delillerin  toplanması, hüküm tesis edilmesi ve suçun sanıklar lehine değişme ihtimaline göre  tahliye edilmeleri gerektiği yönünde muhalif görüş bildirdi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »