21 Mayıs 2018, Pazartesi

Zamlara dava açan çocuk avukat oluyor

10 yaşındayken, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yapılan zamların iptali için açtığı davayı kazanan Emekcan Keleş avukat oluyor.

14 Temmuz 2014 Pazartesi 19:14
Zamlara dava açan çocuk avukat oluyor
2001 yılında 10 yaşındayken, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yapılan zamların iptali için açtığı davayı kazanan ve bu nedenle “yılın tüketicisi" ödülü alan Emekcan Keleş, 13 yıl sonra, Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirerek mezun oldu. Anne ve babası da avukat olan Emekcan Keleş (23), küçük yaştan bu yana hayalini kurduğu, aile mesleği avukatlık yapmak istediğini söyledi.

Emekcan Keleş'in, 2001 yılında ilköğretim okulu 6. sınıf öğrencisiyken otoyola gelen zamlar yüzünden harçlığının düştüğü gerekçesiyle dava açmıştı. Her ikisi de avukat olan annesi Mehrigül Keleş ve babası Mehmet Emin Keleş aracılığıyla açılan davada mahkeme zammı iptal etmişti. Emekcan Keleş, Tüketiciler Birliği tarafından da “yılın tüketicisi" seçildi. 

Açtığı davaların ardından haksızlıklara karşı mücadele etmek için hukukçu olmaya karar verdiğini belirten Emekcan Keleş, aradan geçen 13 yılın ardından, Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni başarıyla bitirerek mezun oldu. Selçuk Yaşar Kampüsü'ndeki mezuniyet törenine katılan Mehrigül ve Mehmet Emin Keleş çifti, oğullarıyla meslektaş olmanın gururunu yaşadıklarını kaydetti. Mehmet Emin Keleş, “Emekcan, otoyol zamlarına karşı açtığımız davaların ardından bana hukukçu olmak istediğini söyledi. Biz de aile olarak kararını destekledik. Amacına ulaştığı için çok sevinçliyiz" diye konuştu. 

Babasının, erken doğumla dünyaya gelen ve AIDS hastalığı virüsü olan HIV'li kan verilen Y.O. için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) verdiği mücadeleyi unutamadığını kaydeden Emekcan Keleş, “Ben de ailem gibi avukat olmayı istiyorum. Özellikle spor hukuku ve AİHM konularında uzmanlaşıp çalışmak istiyorum" dedi. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »