Zeyini Ana 120. yaş gününü kutladı

Türkiye'nin en yaşlı kadını olan ''Zeyini Ana''nın ilk kez doğum günü kutlandı.

13 Kasım 2013 Çarşamba 7: 0
Zeyini Ana 120. yaş gününü kutladı
Türkiye'nin en yaşlı kadını olan ''Zeyini Ana'', 120. yaşını doğum günü pastası keserek kutladı.

Bahçelievler Belediyesi tarafından düzenlenen doğum gününde Zeyini Çelik, duygularını ve uzun yaşamın sırlarını Zazaca anlatırken, evinde yaşadığı torunu Yüksel Çelik kendisine tercümanlık yaptı. İlk kez doğum gününün kutlandığını belirten ''Zeyini Ana'', çok mutlu olduğunu söyledi.

120 Yaşında Ama Hiç Hastalığı Yok


Tunceli'nin Şıhömerler köyünde doğan Zeyini Çelik'in, 4 çocuğu, 18 torunu, 23 torunun çocuğu ve 2 tane de torununun torununu bulunuyor. 120 yaşında olmasına karşın, hiç bir hastalığı olmayan Zeyini Çelik, uzun yaşamının sırrının, doğal, organik yiyeceklerle beslenmesi ve köy yaşamı olduğuna inandığını söyledi.

İstanbul'da bir yıldır torununun evinde yaşadığını, fakat yiyeceklerini köyden getirdiğini ifade eden Çelik, ''Tunceli'de dağlarda genelde çok ot olur. Ot, pancar, tereyağı, çökelek ve katıksız köy ekmeği yiyerek beslenirim'' dedi.  

Eşi Hasan Çelik'in 110 yaşında öldüğünü belirten Çelik, gençlik yıllarında yoksulluk yüzünden yataklarının bulunmadığını ve odun yapraklarını üst üste sererek üzerinde yattıklarını anlattı. 

Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu da Zeyini Çelik'in elini öptü ve çiçek vererek doğum gününü kutladı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »