Ziraat Bankası'ndan flaş hamle!

Ziraat Bankası Azerbaycan'da bankacılık lisansı almak için başvuruda bulundu.

2 Aralık 2014 Salı 0:43
Ziraat Bankası'ndan  flaş hamle!
Ziraat Bankası Azerbaycan'da bankacılık lisansı almak için başvuruda bulundu.

Azerbaycan Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, Ziraat Bankası'nın ülkede bankacılık yapmak için müracaat ettiği ifade edildi. 

Merkez Bankası'nın açıklamasında, Türk bankalarının Azerbaycanbankacılık sektörü için taşıdığı öneme dikkat çekildi. İki ülke arasındaki ilişkilerin hızlı gelişimi ve ortaklaşa gerçekleştirilen milyarlarca dolardeğerindeki uluslararası projelerin, Azerbaycan ve Türk bankaları arasındaki ilişkilerin büyümesini gerekli kıldığı vurgulandı.

Açıklamada, Türkiye bankalarının Azerbaycan bankacılık sektörüne ilgisinin giderek arttığı vurgulandı. Ziraat Bankası'nın banka açmak için Merkez Bankası'na lisans başvurusunda bulunduğu bilgisine yer verilen açıklamada, Ziraat Bankası'nın Türkiye'nin en eski ve köklü bankalarından biri olduğunun altı çizildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ziraat Bankası, 1995 yılında Azerbaycan'a bankacılık alanında ilk dış yatırımı yaparak iki ülkenin bankacılık sektörleri arasındaki ilişkilerin ilerlemesinde önemli rol oynadı. Banka'nın Azerbaycan'daki temsilcilik statüsünün değişmesi, faaliyetinin genişlemesine, banka sektöründe rekabetin güçlenmesine, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri zorunlu banka hizmetleriyle daha da geniş şekilde kapsamasına olanak sağlayacaktır."

Açıklamada, Ziraat Bankası'nın başvurusunun değerlendirildiği ve lisans sürecinin yılsonuna kadar sonuçlandırılacağının öngörüldüğü de belirtildi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »