Barış savaşın son noktasıdır
Anar ASADLI

Anar ASADLI

/ Toplam 1 yazı »
Barış savaşın son noktasıdır

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Amerika seferinin yankısı daha seferdeyken sonuç buldu. Nitekim son dönemler bölgede vuku bulan siyasi olaylar, değişen jeopolitik dengeler Azerbaycan’dan yan geçmedi. Azerbaycan kendi tarafını netleştirdi ve seçimini yaptı. Buna Rusya’nın tepkisi de gecikmedi. John Kerry ile görüşten birkaç saat sonra Karabağ’da ağır ve kanlı çatışmalar başladı. Azerbaycan ordusunun savaşta düşmana gerekli cevabı verebilecek bir güçte olduğu bilinmektedir. Bu nedenle düşmanın rahatlıkla bölgelerimizi işgal etmek gibi niyetleri boşa çıkmaktadır.  

Fakat şu sorunun sorulması da önem arz etmektedir: Azerbaycan toplumu, Azerbaycan ordusu kadar savaşa hazırdır mı? İki gündür başlayan ve devam eden çatışmaya verilen tepkiler medyada,  sanal ortamda daha net gözükmektedir. Şüphesiz ki, toplumun büyük çoğunluğu, küçükten büyüğe herkes heyecan içindedir. Ancak bu heyecan farklı şekillerde yansımaktadır. Şöyle ki, bazılarında ruh yüksekliği arttı, kendi resimlerini “vatan” diyerek Azerbaycan bayrağıyla süsledi. Bazılarının tepkisi ise korkuya dönüştü. Bu korku düşüncesini “hümanizm”, “beşeri sevgi”, “insan yaşamının çok değerli” olduğu şeklinde kapatmaya çalıştılar. Ama doğrusu şudur ki, ikinci gruba dahil olanlar savaş ismini duyduklarında ölüm korkusuna kaplıyor, panikliyor ve endişeye düşüyorlar.

Tabii ki, normal bir insan savaşın başlamasını istemez. Savaş özünde sonsuz felaketler getiren bir beladır. Evet, biz bu üç günde 15 şehit verdik. Şehit olanların ailelerini-anne babalarını düşündüğümüzde bu 36 can demektir. Onlar için gözyaşı akıtabiliriz. Onların kanını almaya hazır da ola biliriz. Fakat çoğu insan savaşın suçlusunun, savaşı başlatanların ve savaşa taraftar olanların soydaşlarımız olmadığını, bunların Rusya ve Ermenistan olduğunu hala anlamamaktadır. Önceki gün kanlı çatışmaları da biz başlatmadık.

Ancak endişeye kapılanlar bir şeyi unutuyorlar: Biz savaşın başlamasını yok, sona ermesini istiyoruz ve şu da acı gerçekliktir ki, herhangi bir savaş yalnız savaşla biter. Barış ise savaşın son noktasıdır. Eğer bu sorunun barış noktasına varmamışsak demek ki savaş henüz bitmemiştir.

Bu kanı biz akıtmıyoruz, ölen de suçsuz ermeni değil, elinde silah üzerimize gelen rus ve ermeni askerleridir. Onlar bizi öldürmeye geliyorlar. Biz onlara karşılık versek te vermesek te onlar bizim kanımızı akıtacaklardır. Bunu Hocalı’da yaptıklarını çok iyi biliyoruz.  

Bu nedenle, savaş endişesine kapılanlara bir cevabım var: Evet, biz savaş istiyoruz! Savaşı sonuçlandırmak için savaş istiyoruz. Bizi barışa götürmek için savaşan bütün askerlerimize “Var olun!” diyoruz.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE