ÖYP’LİLERE KİM SAHİP ÇIKACAK?
Mehmet GÖKTÜRK

Mehmet GÖKTÜRK

/ Toplam 37 yazı »
Büyük devletimizi yöneten kıymetli devlet adamı-siyasetçi ve bürokratlarımızın dikkatlerini çekmek ve derdini ulaştırmak isteyenler, gazetecilere müracaat ediyor. Bizler de bunların arasından bazılarını haber olarak yayınlarken, bazılarını da makalemize konu ediyoruz. Bir süredir, milletimize-devletimize ihanet ederek, kanlı bir ihtilal kalkışması yapan, FETÖ çetesinin iktisadi, ticari, askeri, bürokratik ve siyasi alanlardan süpürülerek atılması operasyonu yapılıyor. Bu kapsamda çıkartılan bir KHK ile 15 bin ÖYP’li (ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI) de zor durumda bırakıldı.

Fetullahçıların başımıza bela olduklarının farkındayız, FETÖ’nün niyetini de cibilliyetini de yakından görerek, yaşayarak ve hissederek başlatılan, kamu ve özel sektördeki, bu temizlik hareketini gönülden destekliyoruz. Dualarımız büyük Türkiye devletini samimi bir gayretle yönetenleredir. Büyük bir cesaretle güç odaklarının silahlı kanadı olan PKK ile siyasi-bürokratik ve ekonomik kanadı olan FETÖ’nün üstüne gidişi takdir ediyor ve alkışlıyoruz.

FETÖ temizlik harekatında, kurunun yanında yaşın yanmaması için, gerekli hassasiyetin gösterileceği bizzat sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından söylenmişti. Etrafımızda olup bitenlere baktığımızda gördüğümüz manzara, bu sözlerin uygulamada az da olsa gerçekleşemeyeceği veya gerçekleşinceye kadar, bir çok suçsuz-günahsız insanın ailesini felakete sürükleyeceği yönündedir. Çünkü (bu ayırımı yapma yetki ve görevinde olanların da içinde olduğu) herkeste, bir korku ve endişe hakimdir. Kimin FETÖ’cü- kimin olmadığı konusunu, kimse tam olarak bilemiyor. 

Bunun için de kimse FETÖ konusuna bulaşmak istemiyor. “Ya çok iyi tanıdığım bu kişi de FETÖ’cü çıkarsa, ben ne yaparım, bu kişiye refarans olmamı nasıl izah ederim” diyor. İyi niyetle başlayacağı bir doğruyu ve gerçeği ifade etme girişiminin kendisini zan altına sokacağını düşünüyor. Milletvekilleri, bakanlar, bürokratlar, rektörler, valiler, kaymakamlar, savcılar, hakimler, polis ve emniyet müdürleri aynen bu endişe ile hareket ediyor.

Aşağıda Gazi Üniversitesi’nde görevli bir öğretim üyesinin etkili ve yetkililere ulaşmasını istediği bir mektubu var. Kendi durumunda olan diğer arkadaşlarının da benzeri girişimde bulunarak seslerini duyurmaya çabaladıklarını belirtiyor. 

İşte mektubun kısaltılmış hali:

ÖYP (ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI) her nasıl olduysa KHK’ya eklendi. Sebebi nedir, onu da bilmiyoruz. Bu program YÖK’ün merkezi yerleştirmesi sonucu (ALES+YDS ve lisans diploma ortalamasından elde edilen bir puan ile) Anadolu’da açılan yeni üniversitelere öğretim üyesi yetiştirmeyi amaçlayan bir programdır. Mülakatı olmayan bir alımla gerçekleştiriliyor. 

Yani bu not ortalaması haliyle FETÖ‘nün sızacağı en son yerlerden biri olması gerekir. Her şeye rağmen, bu programın içine bir şekilde karışan FETÖ’cüler de olabilir, her yerde olduğu gibi. Ama 15.000 ÖYP’linin de aynı konumda olması mümkün değildir. Çıkartılan KHK ile ÖYP’lilerin kadroları 33/a daimi kadrodan 50/d geçici kadroya geçirildi. Bunun anlamı, doktora sonrası 15.000 ÖYP’linin çoğunun işsiz kalmasıdır.
50/d kadrosundan 33/a kadrosuna tekrar geçirilme durumu üniversitelere bırakıldı. Ancak çoğu üniversite buna yanaşmıyor. 

Büyük üniversitelerde doktora yapan kişiler, kendi üniversitelerine dönmek zorunda kaldılar. O kadar çok mağdur olan var ki!  Doktora sonrası işine son verilenler mi dersiniz, eşini çocuğunu bırakıp üniversitelerine dönenler mi dersiniz. Çok büyük bir mağduriyetin olduğunu herkes biliyor, ancak ne yazık ki adım atılmıyor. 
OKUYUCU YORUMLARI/2 + YORUM EKLE
  • Teşekkür Ali Aydın - 26 Eylül 2016 Mehmet Bey, ÖYP'lilerin mağduriyetini dile getirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Sesimizi duyan yok. Bu konudaki yazılarınıza devam etmenizi rica ederiz.
  • kevser sevik - 26 Eylül 2016 duyarlılığınız için çok teşekkür ederiz