Partililerin Beklentisi!
Mehmet GÖKTÜRK

Mehmet GÖKTÜRK

/ Toplam 37 yazı »
Türkiye bir genel seçimi daha geride bıraktı. Yaklaşık 2 aylık bir seçim maratonu adayları, parti yöneticilerini ve partilileri maddi ve manevi olarak çok yordu. Bu yorgunluğun üstüne, koalisyon görüşmelerinin yapıldığı bu günlerde, parti lider ve yetkililerinin yüksek ego ve kibir perdesinden yaptıkları açıklamalar, partilileri üzüntüden yerin dibine sokuyor.

Özellikle uzun yıllardan beri iktidar olamayan ve bunun için de devlet kadro ve imkanlarının çok uzağında kalan parti mensupları, liderlerin bir haftadan beri yaptığı açıklamaları hayret ve dehşet içinde izliyor. Yaklaşık 2 ay kadar süren seçim sürecinde sabah namazı ile birlikte yatağından fırlayıp gece yarılarına kadar partisi için çalışanlara, şimdilerde ölü sessizliği hakim olmuş.

Emekli maaşını otomobiline gaz parası yapan, aç-susuz mahalle ve köyleri ev ev gezen partililer, partilerine bu oyu kazandırmıştı.  Aldığı asgari ücretin bir kısmını kahve toplantılarında çay parası olarak veren partililer, oyun artmasının gerçek sebebiydi. Yıllık izinlerini alarak yurt dışından memleketlerine gelip,  geceleri sabahlara kadar direklere bayrak asanlar, evlere broşür dağıtanlar, bu seçimin sonucundaki en büyük hissedarıydı.

Genel merkezlerin belirlediği milletvekili listesindeki adayları tanımayanlara dil dökmek için uğraşanlar, kimsenin tanımadığı adaylara oy toplamak için kapı-kapı dolaşanlar, eşini-dostunu partisine oy vermeleri için bin bir vaatle-yeminle ikna edenler,  mitingin kalabalık geçmesi için hasta anasını kucağında meydanlara getirenler, mitinge coşku katmak için sonuna kadar bağıranlar, slogan atanlar … İşte alınan oyun sahibi de, sebebi de ve hatta seçimin galibi de, bunlardır.

Bu insanlar şimdi liderlerinin ağzına bakıyor.  Çok müthiş bir gayret ve emeğin sonunda elde edilen bu büyük başarının, mutlu sonla taçlandırılmasını arzuluyorlar. Yıllardır partisinden başkasına oy vermeyenler, partisi için çalıştıkları devlet dairelerinde kadro alamayanlar, hep geri ve sorunlu işlerde çalıştırılanlar, devletin bir kör kuruşluk işi dahi reva görülmeyenler, parti mensubiyetlerini söylemekten çekinmedikleri için reva görülen sıkıntılı ve sorunlu günlerin,  sona ermesini umutla bekliyorlar.

Çünkü bu insanlar seçmen yaşını doldurduğu günden beri, partisinden şaşmamış, partisinin iktidara gelmesi için çoluğunu-çocuğunu, parasını-pulunu seferber etmiştir. Çoğu da seçim döneminde yaptığı harcamalarından dolayı borçlanmıştır. Bankadan tüketici kredisi çekemeyenler, akraba veya komşusundan dolar veya altın alarak borçlanmıştır.

Bunlar;  Çalışırlar, yokluğu paylaşırlar, seçim zamanı miting-miting kendi arabalarıyla karşılıksız dolaşırlar, hatta borçlanırlar. Sonra sırtları sıvazlanır, hadi sizin göreviniz bitti denir. Bir daha da hatırlanmaz ve adam yerine de konulmazlar.

Şimdi de öyle oluyor. Kibri aklının önüne geçmiş liderler, ortalıkta lüzumsuzca konuşuyor.  Egolarına teslim oldukları anlaşılıyor. Görevlerinin ve sorumluluklarının farkında bile değiller. Partililerinin dualarını hak etmemek için haksız, adaletsiz ve partili vicdanı kanatan, sorumsuz açıklamalar ve işler yapıyorlar. Allah bunlara akıl-fikir ihsan etsin. Milletin içinde bulunduğu sıkıntıları görmeyi ve partililerinin talepleri doğrultusunda hareket etmeyi nasip etsin.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE