REFERANDUM VAATLERİ VE EYALET SİSTEMİ
Cihangir TÜRKMEN

Cihangir TÜRKMEN

/ Toplam 99 yazı »
Hayır bloğunun hiçbir şey yapamadığı bir alan. Seçim olmadığı için iktidara gelince şöyle yapacağız böyle yapacağız diye söz vermeleri söz konusu değil. İktidarın kesinlikle hâkim olduğu bir alan. Ne olursa olsun evet çıkması için sınırsız sözler, vaatler ve aldatmacalar. Bir bakan sıfır faiz vadediyor. Öbürü ahiretini kazanmak için evet diyor. Yazmaya kâğıt yetmez.
Gelir Testi Kalktı Borçlar Silindi: Senelerdir gençlere kan kusturdukları sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için gerekli gelir testi ve sigorta ödemesi bir anda kaldırıldı. Borçlar silindi. Faizsiz borçlanma getirildi.
Kamu Kurumlarının İstihdamı: KPSS şartları olabildiğince yumuşatılarak ve hatta kaldırılarak alım yapılacak. Birçok kamu kuruluşu sözlü sınavları öne çıkardı. Yüz bin kişinin üstünde gence iş vaadi söz konusu. Tabii sözlüde kart getireceksin.
Kredi Kartı Borçluları İçin Sicil Affı: 1.600.000 esnaf yararlanacak ve daha yüksek faizle yeni kredi alarak kredi borçlarını ödeyecekler. Aslında sadece biraz nefes alır gibi olacaklar. Ekonomi sıkıntılı olduğundan bunların hayata dönmeleri çok zor. Sadece batışları ertelendi. Üstelik faizler yükseldiğinden daha sıkıntılı günler yaşayacaklar. Hükümet tarafından ‘çıkmayan candan umut kesilmez’ demeleri, minnet ve şükranla evet vermeleri bekleniyor. Tabii akıllı olanlar ekonomiyi kimin yönetemediğini dikkate alabilirler. Çok tehlikeli sonuçları olacak bir uygulama.
Bekçilik İhdas Edildi: Belediyeler kendilerine göre işe alacak. Ayrıca belediyeler kasım seçiminde olduğu gibi 6 ay süreli geçici işçi alımlarıyla vatandaşı kontrol altına almaya çalışıyor. Elbette işe devam edebilmeleri için evet dediğini bir şekilde ispat edecekler.
Firmalara İlave İstihdam Teşviki: Al gülüm ver gülüm hikayesine dönmüş. Hem yandaş firmalara destek verilmiş hem de yandaş gençlerin istihdamı sağlanmış. İçerden gelen bilgilere göre firmalar bir iki ay önce evet demeyeceğini düşündüğü işçileri işten çıkardı sonra partinin gönderdiği kişileri işçi olarak istihdam etti. Böylelikle SGK işveren hissesini devlete yıktı. İlave istihdamda ayrıca firmalara hem gelir vergisi desteği hem de damga vergisi desteği veriliyor. Eğer bunlar gerçekse hem doğrudan kul hakkı yediler hem de beytülmalden çaldılar.
Hayvancılıkta Küpe Takmayan Besiciye Kesilen Cezalar Affedildi: Yaklaşık 6.500.000 TL cezanın affedildiği bildiriliyor.
Bütün bunlara ilaveten açılan vergi inceleme dosyaları ve partizanların belediyeler de dahil esnafa tehditlerden bahsediliyor.
Yeni İşyeri Açana 50.000 TL. Hibe: Önce 5000 girişimciye verilecekti. Bankalarda kara listede olmayacaktı. Baktılar burada oy var, başvuran herkese dediler ve sicil affı da geldi. Ama müracaat edenlerden öğrendiğimiz kadarıyla parti il başkanlığından ‘Hamili Kart Yakinimizdir’ derlerse iş kolay. 
Genç Çiftçilere 30.000 TL Hibe: Kaldırılacaktı ama referandum sebebiyle 7 Nisan’da ödemeler başlayacak. Zamanlama harika.
Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Desteği, İşbaşı Eğitim Desteği…..
Saymakla bitmez. Bunların hepsi referandum vaati. Hatırlarsınız, CHP ve MHP genel seçimlerde asgari ücreti artıracağız deyince de kıyamet kopmuştu. Nasıl olsa iktidara gelemeyecekler, onun için yalan söylüyorlar demişlerdi. Sonra kendileri artırdı. Ekonomiye aşırı yük getirecek olan bu kararların alınması sadece evet çıkmasını sağlamak için. Kalkınma için gerekli olsalardı parlamenter sistemde de yapmak mümkündü. 
Başkanlık sistemi için aşırı ısrarı pek çok kişi anlayamıyordu. İşin sırrını İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ‘İstanbul Özerk olmalı‘ sözleriyle açıklamış oldu.
Kadir Topbaş’ın önerisi tam bir ABD-BATI projesi. Başkanlık sistemi ve eyalet yapılanmasıyla da doğrudan alakalı. İstanbul’un özerklik meselesi uzun zamandır kontrolü BM’de mi olsun yoksa bir konsorsiyum mu yönetsin diye tartışılıyor.
Ak Parti Sn. Tayyip Erdoğan’ın bir TV söyleşisinde Taha Akyol, Hakan Çelik ve Hande Fırat’a “Eyalet meselesini 2023’te başbakan olsaydım önerirdim. Güçlü ülkelerde eyalet yapılanmaları süratle kalkınmayı getirir… Osmanlı’da da eyaletler vardı. Eyalet sisteminde de üniter yapıyı muhafaza edebiliriz. Kürdistan, Lazistan demeyiz de bölgesel olarak yaklaşabiliriz… Şu andaki yapı bizim için önemlidir. Kontrol mekanizmaları çok önemli...  MHP karşı, çünkü etnik mücadele veriyor. Bundan dolayı büyük şehirlerde seçim kazanamıyor.” demişti.
Bir başka programda Fatih Altaylı’nın “Bugün eyalet sistemi olan ülkelerde Başkanlık sistemi var mı?” sorusuna, “Şimdi zaten işi bir ucundan almayacaksın, aldığın zaman her şeyiyle ele alacaksın. Yani üstü Şişhane altı kaval olmaz. Bütünüyle alacaksın” şeklinde cevap vermişti.
Eğer referandumda ‘Evet’ çıkar ve Sn. Erdoğan 2019’da tekrar seçilebilirse 2023’te eyalet önerisini yapabilecek. Bu öneriyi yapabilmesi için referandumda evet çıkması yeterli olacak. Çünkü 2019 seçimini kazabilmek için kendini seçtirebilecek bir seçim sistemini Meclisten geçirebilecek bir çoğunluğuna sahip. 
Aziz okuyucularım vaatlerin ve korkutmaların etkisinde kalmaksızın bu hususları da dikkate alarak evet veya hayır demek lazım. Kararınız hayırlı olsun.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE